Ogrzewanie podłogowe

Folie na podczerwień

Folie na podczerwień

Folia grzewcza na podczerwień to zapewniająca praktycznie 100% sprawność cienka folia o grubości 0,4mm emitująca fale elektromagnetyczne, które bezstratnie przechodzą przez powietrze w pomieszczeniu, ogrzewają przegrody budowlane, ludzi oraz wszystkie elementy wyposażenia znajdujące się w pomieszczeniu. Ogrzane w ten sposób przedmioty oddają energię cieplną podnosząc temperaturę pomieszczenia.

Taki system grzewczy pozwala użytkownikom odczuwać ciepło nie tylko z promieni podczerwieni emitowanych z folii grzejnej zamontowanej w podłodze czy suficie, ale i oddawanego z ogrzanych ścian i przedmiotów. Tego typu ogrzewanie może służyć jako jedyne źródło ciepła w budynku.

Porównanie ogrzewania podczerwienią z tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym

Tradycyjne ogrzewanie oparte o instalację hydrauliczną jest niedoskonałe z uwagi na straty ciepła, zarówno te objawiające się w wymienniku przy transferze energii cieplnej z paliwa (gaz lub paliwo stałe) do nośnika ciepła (woda grzewcza w instalacji), jak i przy samej dystrybucji tegoż ciepła (obieg wody w instalacji grzewczej).

Dodatkowo pomieszczenia ogrzewane grzejnikami charakteryzują się nierównomiernym rozkładem temperatury – wyższa panuje pod stropem, chłodniej jest na wysokości 1-1,5m, na której to oczekuje się temperatury komfortu. Zjawisko to, poza negatywnym procesem konwekcji wzbijającym kurz z podłogi, wymaga wyższej temperatury zadanej pomieszczenia, co ma bezpośredni wpływ na zwiększone zużycie energii. Przy ogrzewaniu elektrycznym straty na przesyle są ograniczone do zera, gdyż energia przekazywana jest bezpośrednio do źródła ciepła w danym pomieszczeniu w postaci folii czy maty grzewczej, bez udziału medium jakim jest woda w instalacji hydraulicznej.

Budowa folii

Powlekana folia grzejna na podczerwień typu All-Coated to mieszanina włókna węglowego i pasty karbonowej, która w formie tkaniny pokryta jest warstwami poliuretanu i folii PET. Z uwagi wielowarstwową strukturę jest to produkt niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu, co potwierdza 25 letnia gwarancja z możliwością odpłatnego wydłużenia do dożywotniej. Wydajność grzewcza folii nie zmniejsza się wraz z czasem, materiał karbonowy nie ulega degradacji i nie wypala się, jak to ma miejsce w przypadku niskiej jakości folii, zwłaszcza tych typu drabinkowego. Folie typu All-Coated grzeją równomiernie na całej swojej powierzchni szybko nagrzewając pomieszczenie.

Powiązane artykuły

Porównanie najpopularniejszych systemów grzewczych

Porównanie najpopularniejszych systemów grzewczych

Dowiedz się więcej
Mity o ogrzewaniu elektrycznym

Mity o ogrzewaniu elektrycznym

Dowiedz się więcej
Dlaczego elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Dowiedz się więcej